This post is also available in: English (Engelska)

Skolans Personal

Rektor

Sara Arrhenius, Rektor

sara.arrhenius@kkh.se 

 

Ledning

Sara Arrhenius
Rektor
sara.arrhenius@kkh.se

Fredrik Ehlin
Prorektor
070 753 51 98
fredrik.ehlin@kkh.se

Anna Wennergrund
Förvaltningschef
076 052 24 01
anna.wennergrund@kkh.se

Förvaltning

Annsofi Lindberg
Bibliotekarie
070 783 63 84
annsofi.lindberg@kkh.se

Rickard Stöhr
HR-Chef
070 140 29 04
rickard.stöhr@kkh.se

Emma Holm
Administratör
072 985 20 85
emma.holm@kkh.se

Daniel Bivemark
Vaktmästare
070 152 22 93
daniel.bivemark@kkh.se

Rickard Stöhr
HR-Chef
070 140 29 04
rickard.stöhr@kkh.se

Åsa Andersson
Forskningskoordinator
070 783 63 82
asa.andersson@kkh.se

Fredrik Reuterswärd
IT
Tele
fredrik.reutersward@kkh.se

Nermin Radaslic
Nätverkstekniker/Mediatekniker
070 750 40 12
nermin.radaslic@kkh.se

Susann Löfberg
Redovisningsekonom
070 783 63 81
susann.lofberg@kkh.se

Anna Wennergrund
Förvaltningschef
076 052 24 01
anna.wennergrund@kkh.se

Daniel Norrman
Fastighetsansvarig och utställningstekniker
076 850 12 38
daniel.norrman@kkh.se

Andreas Charles
Nätverkstekniker
073 917 04 21
andreas.charles@kkh.se

Joakim Carlson
Kommunikatör
+4676 850 12 31
joakim.carlson@kkh.se

Christopher Lagerqvist
vikarierande enhetschef Utbildnings- och forskningsenheten
Tele
christopher.lagerqvist@kkh.se

Helen Okou
Utbildningsadministratör / Registrator
070 753 51 89
helen.okou@kkh.se

Veronica Sjödin
Servicedesk/webbadministratör
070 750 40 13
veronica.sjodin@kkh.se

Maryam Ghadanfari
HR- och ekonomiadministratör
070 142 10 43
maryam.ghadanfari@kkh.se

Sara Strandbrink Sigsjö
Kvalitetssamordnare
070 149 93 89
sara.strandbrink.sigsjo@kkh.se

Tomas Nilsson
Studentombud
070 977 34 85
tomas.nilsson@kkh.se

Emelie Bergslätt
Rektorsassistent
070 143 32 28
emelie.bergslatt@kkh.se

Kajsa Fogelberg
Programadministratör och samordnare för jämställdhets, mångfalds – och likabehandlingsfrågor
070 753 51 87
kajsa.fogelberg@kkh.se

Undervisande Personal

Cecilia Sagrén
Lektor i restaureringskonst.
Områdesansvarig: Arkitektur och kritiska studier
070 753 51 90
cecilia.sagren@kkh.se

Lina Selander
Gästprofessor i fri konst
Område: Mindepartementet
073 370 81 45
lina.selander@kkh.se

Åsa Andersson Broms
Adjunkt i fri konst med inriktning på internetbaserade medier
Område: Mindepartementet
076 850 12 34
asa.andersson.broms@kkh.se

Asier Mendizabal
Professor i fri konst med inriktning på skulptur och installation
Område: 3D
070 148 30 28
asier.mendizabal@kkh.se

Guangjuan Zhang
Adjunkt i fri konst med inriktning på skulptur
Område: 3D
072 076 88 80
guangjuan.zhang@kkh.se

Annette Fellesson
Adjunkt i fri konst med inriktning på trä
Område: 3D
076 850 12 33 
annette.fellesson@kkh.se

Kristina Janni Ståhl
Adjunkt i fri konst med inriktning på materialkunskap och måleri
Område: 2D
070 253 80 60
kristina.janni.stahl@kkh.se

Lone-Pia Bach
Professor i restaureringskonst
Område: Arkitektur och kritiska studier
Tele
lone-pia.bach@kkh.se

Jonas Dahlberg
Gästprofessor
Område: Arkitektur och kritiska studier
Tele
jonas.dahlberg@kkh.se

Emma Kihl
Adjunkt 
Område:
Tele
emma.kihl@kkh.se

Marie-Louise Richards
Adjunkt i arkitektur
Område: Arkitektur och kritiska studier
070 753 51 85
marie.louise.richards@kkh.se

Björn Larsson
Lektor i fri konst med inriktning på fotografi och digitala media
076 850 12 36
bjorn.larsson@kkh.se

Carl Johan Erikson
Lektor i fri konst med inriktning på fotografi
Område: Mindepartementet
070 750 40 15
carl.johan.erikson@kkh.se

Ming Wong
Professor i fri konst med inriktning på performance i det utvidgade fältet
Område: 3D
070 141 99 44
ming.wong@kkh.se

Ulrika Rosengren Gustafsson
Adjunkt i fri konst med inriktning på glas
Område: 3D
070 753 51 86
ulrika.rosengren.gustafsson@kkh.se

Esther Ericsson
Adjunkt i fri konst med inriktning på digital 3D – modellering
Område: 3D
070 272 63 38
esther.ericsson@kkh.se

Jenny Olsson
Adjunkt i fri konst med inriktning på djuptryck
Område: 2D
070 753 51 93
jenny.olsson@kkh.se

Sigrid Sandström 
Professor i fri konst med inriktning på måleri
Områdesansvarig: 2D
070 750 40 16
sigrid.sandström@kkh.se

Andreas Hammar
Adjunkt i fri konst med inriktning på mekatronik
Område: 3D
Tele
andreas.hammar@kkh.se

Marcia Kure
Gästprofessor
Område: 3D
Tele
marcia.kure@kkh.se

Tarek Atoui 
Gästprofessor Forskning
Tele
tarek.atoui@kkh.se

Alessandro Petti
Professor i arkitektur med inriktning på social rättvisa
Område: Arkitektur och kritiska studier
070 250 43 36
alessandro.petti@kkh.se

Milou Allerholm
Lektor i konsthistoria
Område: Arkitektur och kritiska studier
070 750 40 20
milou.allerholm@kkh.se

Robert Brečević
Adjunkt i fri konst med inriktning på video
Område: Mindepartementet
070 753 51 96
robert.brecevic@kkh.se

Mikael Beckman-Thoor
Adjunkt i fri konst med inriktning på video
Område: Mindepartementet
076 850 12 32
mikael.beckman.thoor@kkh.se

Petra Bauer
Professor i fri konst med inriktning på rörlig bild
Områdesansvarig: Mindepartementet
070 145 16 13
petra.bauer@kkh.se

Göran Svenborn
Adjunkt i fri konst med inriktning på metall
Område: 3D
070 170 86 86
goran.svenborn@kkh.se

Lars Hammarström
Lektor i fri konst med inriktning på skulptur
Områdesansvarig: 3D
Tele
lars.hammarstrom@kkh.se

Nadia Hebson
Lektor i fri konst med inriktning på måleri
Område: 2D
070 753 51 81
nadia.hebson@kkh.se

Annelie Scheutz
Lärare i fri konst med inriktning på brons
Område: 3D
070 753 51 92
annelie.scheutz@kkh.se

Doktorander

Oscar Lara
oscar.lara@kkh.se

Melanie Gilligan
melanie.gilligan@kkh.se

Kajsa Dahlberg
kajsa.dahlberg@kkh.se

Emanuel Almborg
emanuel.almborg@kkh.se

Forskare

Filippa Arrias
filippa.arrias@kkh.se

Karin Hansson
karin.hansson@kkh.se

George Kentros
george.kentros@kkh.se

Annika Larsson
annika.larsson@kkh.se

Shiva Anoushirvani
shiva.anoushirvani@kkh.se

Per Hasselberg
per.hasselberg@kkh.se

Mara Lee Gerdén
mara.lee.gerden@kkh.se

Nils Claesson
nils.claesson@kkh.se

Professor Emeritus

Eberhard Höll
Professor emeritus
eberhard.holl@kkh.se

Fredric Bedoire
Professor Emeritus
fredric.bedoire@kkh.se